Text Size

The Flying Eagle Award, given for the lifetime and the individual year range, is in recognition of an Arrowman's assistance to the lodge adviser of that time.

2013
Randall Arnold
Christopher Floyd
Robert Guisinger
Sabrina Gresham
2012
David Lowman
Caleb Wilson
Woody Hall
Jacob Thorington
2011
Tanner Pancake
Troy Box
Toni-Lee Crawley
Wes Oakley
2010
Trey Banks
Drew Farley
Sonny Box
Paula McClain
Ben Parker
2009
Forest Rice
Craig Salazar
Scott Bryant
2008
Ben Whitehouse
Will Gentry
2007
Ashley Durham
Ian Romaine
2006
Shawn Barnes
Franklin Curtis
Steve Miller
Steve Probst
2005
Buster Barry
Don Miller
Mel Shoaf
2004
Colin Klaus
2002
David Baker
Ray Capp
2001
Jonathan Wright
Andy Verble
Ian Romaine
Andrew Sovine
2000
Peter Capp
Chris Snoddy
Carl Head, II

This award, given on an annual basis, recognizes a youth member that has greatly contributed to any ceremony team by performing at district or lodge events.

2013
Reed Haley
2012
Kody Okert
2011
TJ Luckett
2010
Kevin Jernigan
2009
Justin Williams
2008
Zachary Rice
2007
Taylor Fox
2006
Kyle Duckworth
2005
Colin Klaus
2004
Andrew Bontempi
2003
David Allison
2002
Matt Lang
2001
Andrew Warren
2000
Brian Rappold
1999
Mark Jarrard, Jr.
1998
Chris Hubbard
1997
Marcus Lucas II
1996
Jonathon Nation
1995
Robert Ingram
1994
Steve Probst
1992
Ben White
1991
Shawn Barnes
1990
Carl Nelson
1989
Chris Pack
1988
Chase Wrenn
1987
Mark Bennett
1986
Scott Bennett
1985
Joe Gilbert
1984
Bruce Mangrum
1983
Boyd Williams
1982
Bruce Burgess
1981
Brian Luther
1978
Donny Fairbairn

The National Order of the Arrow Committee created the Legacy Fellowship to honor contributions to the National OA Endowment fund of $1000 or more. Modeled on the James E. West Fellowship, individuals and groups may choose to recognize others with a Legacy Fellowship by making a donation in their honor. The Legacy Fellowship is only bestowed on individuals who are already James E. West Fellows. Wa-Hi-Nasa Lodge has chosen to recognize these individuals with a Legacy Fellowship who have continued to excel in distinguished service to Scouting and the Order of the Arrow.

2012
Matt Brown
David Garrett
Craig Salazar
2011
Ray Capp
Ian Romaine
Chris Snoddy
David Williams

This award recognizes a youth member that has helper further American Indian culture within his chapter or district.

2003
Andrew Bontempi
1998
Brian Rappold
1997
Robert Sawyer
1996
Philip Morrissey
1995
Cory Younts
1994
Robert Ingram
1992
Shawn Barnes
1983
Greg Crenshaw
1982
Mike Haynes
1981
Calvin Hughes
1978
Tony Massa

Congradulations to the Vigil Honor Class of 2013

Left to Right

Daniel R. Mayfield Jr. -- Quiet Listener

Cody A Chittenden -- Guide of the Many

Tanner Waller -- Teaching Swimmer

Kody A. Okert -- Young Caveman

Read more: Vigil Honor Class of 2013

Congratulations to our Vigil Honor Class of 2012.  These Arrowmen are our newest vigil honor members.

Top row from left to right: Keith Wamsley, Joshua Asbell, Logan Notestine, Marshall Nye, Jack Adamson

Bottom row from left to right: Maribeth Hughes, Hunter Jones, Deantay Carter, Bobby Brown

Also selected for the 2012 Vigil Class is Carl Adkins, who will complete the Vigil Honor at a later date.

Subcategories

Page 1 of 6

Back to Top